Sunday, May 13, 2018

Чискејк Кошнички / Cheesecake Baskets


(scroll down for the recipe in English)

Рецепти со јагоди во најава :) Додека чекаме да излезат јагодите со достапна цена и кои што може да се јадат без шеќер, еве еден убав десерт со јагоди. Не ви се потребни многу јагоди, а и не е страшно ако не се многу благи. Кошничкиве се прават за 15 минути, само треба да се чека да се стврднат пред да се послужат. А можете да видите и колку убаво изгледаат.


Saturday, April 28, 2018

Мафини со младо кромитче и сирење / Cheese and Spring Onion Muffins


(scroll down for the recipe in English)

Прва мисла утрово ми беа мафини со сирење, втора - колку добро би одело и младо кромитче во комбинацијата. Сакам во сабота да печам и дома да ми замириса на.... дома. Мафиниве испаднаа многу добри, а беа готови за 20тина минути.


Saturday, March 31, 2018

Штрудла со јаболка / Apple StrudelМожеби штрудла е повеќе есенски десерт, но јас ја сакам преку цела година. Убави крцкави кори со фил од јаболка и цимет. Дали има нешто поубаво?
Самиот мирис дома додека се печи е доволен, а да не кажувам колку е лесна за правење и превкусна. Совршен доручек за убав почеток на денот